Kategorie
Okna

Jakie Okna Olsztyn wybrać?

Planując budowę domu wybieramy projekt, zastanawiamy się nad rozmieszczeniem pomieszczeń, rodzajem dachu. O oknach i drzwiach zwykle myślimy nieco później, gdy mury są już wyciągnięte, otwory gotowe i czas zamykać budynek.

W jaki sposób wybrać okna? Wybór jest niezwykle trudny. Na rynku mamy wielu producentów, a jeszcze więcej sprzedawców i co tu dużo mówić każdy producent ma swoich zwolenników i oponentów. W prasie branżowej można znaleźć rzetelne testy konsumenckie, my zwrócimy uwagę na kilka rzeczy:

• Profil – obecnie standardem jest profil 5-komorowy, choć można jeszcze spotkać i 4-komorowe profile. W energooszczędnych oknach są już profile 6 i 7-komorowe.

• Uszczelki – każde okno powinno mieć przynajmniej 2 uszczelki – w skrzydle i w ościeżnicy, niektóre okna, jak np. Iglo Energy firmy Drutex posiadają dodatkową wewnętrzną uszczelkę.

• Szyby – szyby stanowią największą powierzchnię okna, od ich współczynnika przenikania ciepła zależy współczynnik przenikania ciepła całego okna. Dodatkowo odpowiednio dobrany pakiet szybowy będzie dodatkowo tłumił hałasy dochodzące z zewnątrz. Obecnie na rynku mamy szyby jednokomorowe – 2 szyby zespolone, dwukomorowe – trzy szyby zespolone, trzykomorowe – cztery szyby zespolone. Ostatnie rozwiązanie stosuje się do domów pasywnych i jako nowość, jest nadal bardzo drogie.

• Gwarancja na okna – większość renomowanych producentów stolarki daje 5 lat gwarancji na okna, pamiętajmy jednak, że gwarancję traci się w przypadku niewłaściwego zamontowania okien.

Pamiętajmy, że zakup okien to inwestycja na wiele lat. Należy więc wziąć pod uwagę stosunek ceny do jakości, a nie tylko samą cenę. Im cieplejsze okna, tym niższe koszty ogrzewania. Dobrą jakość gwarantują np. pierwotne materiały wykorzystywane do produkcji profili.

Warto też odwiedzić biura handlowe największych fabryk Okien, nic nie zastąpi bowiem doświadczenia i rzetelnej wiedzy fachowców. Można odwiedzić

okna olsztyn

, gdzie nie tylko uzyskamy fachową wiedzę na temat okien i ich montażu, ale także zobaczymy na „żywo” okna, które chcielibyśmy zakupić. „Naocznie” porównamy budowę poszczególnych profili i zobaczymy różnicę w budowie różnych szyb zespolonych.

Dziś każda szanująca się firma okienna przyjeżdża na pomiar okien bezpłatnie, w myśl zasady – mierzyć powinien ten, kto będzie montował. Warto sprawdzić jaka jest obsługa pogwarancyjna w danej firmie.